Przechowywanie, użytkowanie, pielęgnacja i konserwacja blatów drewnianych.

Drewniane meble od wielu lat cieszą się powodzeniem w wyposażeniu wnętrz. Wyróżnia je wyjątkowa trwałość i funkcjonalność, ale przede wszystkim urzekają swoim pięknem i ciepłem. Aby  stoły, blaty drewniane czy schody zachowały swój urok jak najdłużej, trzeba o nie odpowiednio zadbać.  Przedstawiamy, jak dbać o drewno, aby blaty, meble czy schody drewniane służyły i zachwycały przez wiele lat. Warto zapamiętać, że wdrożenie tych kilku podstawowych zasad i nauczenie się ich przestrzegania zminimalizuje ryzyko ich szybszego zużycia się, powstania uszkodzeń czy też odbarwień.

Przechowywanie i użytkowanie blatów drewnianych

Blaty z drewna litego dostarczane są z wilgotnością ok. 8-10%. Wilgotność ta odpowiada klimatowi pomieszczenia 20-22° i 55-65% względnej wilgotności powietrza. W przypadku odchyleń od tych norm drewno reaguje na zmiany klimatu w związku z czym mamy do czynienia z typowym dla naturalnego materiału procesem  pęcznienia i kurczenia się. W okresie ciepłego i wilgotnego lata możemy zaobserwować rozszerzanie się drewna (pęcznienie) a zimą, kiedy powietrze w domach jest suche – kurczenie się. Podstawowym i najprostszym sposobem na zminimalizowanie tych zmian jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności pomieszczeń w których są użytkowane produkty drewniane. Wszyscy użytkownicy blatów drewnianych powinni kontrolować poziom wilgotności powietrza oraz reagować gdy znajdzie się ona poza przedziałem 55-65%.

Kolejnym ważnym aspektem jest montaż, którego należy dokonać możliwie jak najszybciej po dostawie produktu. Jeżeli zachodzi potrzeba przechowywania blatów należy pozostawić je w oryginalnym opakowaniu, zafoliowane, ułożone na płasko, podparte na całej powierzchni. Blaty należy przechowywać w suchym zamkniętym pomieszczeniu.

Naturalne cechy drewna:

 1. różnice kolorystyczne,
 2. różnice w usłojeniu i fakturze,
 3. możliwe występowanie sęków, bieli, zakorków,
 4. ciemnienie drewna,
 5. drewno nie jest wodoodporne, należy unikać kontaktu drewna z wodą, a w przypadku zalania blatu wodą należy niezwłocznie wytrzeć blat do sucha.
 6. włókna drewna mogą się podnieść lub mogą powstać plamy, jeśli powierzchnia blatu zostanie zalana wodą.

Impregnacja blatu w przypadku zakupu blatów surowych

Blaty drewniane muszą być starannie zaimpregnowane, aby mogły służyć przez długie lata.

 1. Blat musi byś czysty i suchy;
 2. Przestrzegaj instrukcji zawartej na opakowaniu oleju/olejowosku.
 3. Nanieś równomiernie minimum trzy cienkie warstwy oleju/olejowosku rozprowadzając go równomiernie wzdłuż słojów drewna;
 4. Pozostaw do wyschnięcia przed nałożeniem kolejnej warstwy na nim. 8-12 godzin;
 5. Zapewnij dobrą wentylację.

Dokładne zaimpregnowanie blatu sprawia, że będzie on odporny na zabrudzenia czy działanie wody niemniej jednak zaleca się okresowe olejowanie w celu przedłużenia skutecznej ochrony blatu. Jeśli kropla wody nie zachowuje swojego kształtu i rozpływa się po powierzchni, należy olejowanie powtórzyć.

Ważne zasady

Unikaj wilgoci.

Meble z litego drewna nie lubią wilgoci. Do codziennej pielęgnacji warto używać suchej i miękkiej lub delikatnie nawilżonej ściereczki, a następnie należy dokładnie wytrzeć ich powierzchnię. W kuchni, gdzie para skrapla się i osiada na powierzchni mebli  należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń i impregnację ich powierzchni.

Unikaj wysokich temperatur.

Wysokie temperatury nie są odpowiednie dla drewnianych mebli. Blat dębowy czy drewniany stół prezentują się wspaniale, ale nie stawiaj na nich np. gorących garnków z ugotowaną potrawą. Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu między drewnem a naczyniem, należy wcześniej położyć podkładkę ochronną.

Naczynia żeliwne mogą wchodzić w reakcję z niektórymi gatunkami drewna, pozostawiając ciemne ślady dlatego unikaj kontaktu żeliwa z powierzchnią blatu.

Nie używaj skoncentrowanych detergentów ani mydła oraz nie pozostawiaj wody ściekającej z naczyń na blacie.

Do czyszczenia blatów należy używać ogólnodostępnych środków czyszczących przewidzianych do mebli drewnianych.

Nie krój produktów bezpośrednio na blacie . Zawsze używaj deski do krojenia.